Haber

Patrushev: BRICS ülkeleri Ukrayna krizinin barışçıl çözümüne katkıda bulunmaya hazır

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen toplantının ikinci gününde Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Patrushev, BRICS ülkelerinin güvenlik konularından sorumlu üst düzey temsilcileriyle bir araya gelerek, diğer konuların yanı sıra Ukrayna’daki çatışmayı ele aldı.

“Ukrayna çevresindeki durum, Batılıların yıkıcı eylemlerinin canlı bir örneğidir. BRICS ortaklarımız tarafından özel askeri harekatın nedenlerinin anlaşılmasını ve gelişmelerin dengeli bir şekilde değerlendirilmesini takdir ediyoruz.”Patrushev, BRICS ülkelerinin ‘Ukrayna krizinin barışçıl çözümüne katkıda bulunma, arabuluculuk hizmetleri sağlama’ talebini memnuniyetle karşıladı.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri, “Rusya’nın defalarca ifade ettiği gibi diyaloğa hazır olduğunu vurgulamak isterim. Ancak müzakereler için, yalnızca ülkemizle müzakere etmeyi yasaklayan Kiev rejiminin Batılı küratörlerini teşvik etmek gerekiyor.sözlerini kullandı.

Patrushev’e göre, “ABD ve uyduları, şu anda dünyanın birçok ülkesinde yasaklanmış olan seyreltilmiş uranyum mermileri, uzun menzilli ‘havadan yere’ seyir füzeleri ve parça tesirli bombalar dahil olmak üzere Ukrayna’ya silah tedarikini artırarak çatışmayı tırmandırmak için her şeyi yapıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu