Ekonomi

Novak: Rusya ham petrol ihracatını artırabilir

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak bir röportajda, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya akaryakıt ithalatını yasaklaması rafineri verimliliğinde azalmaya yol açarsa Rusya’nın ham petrol ihracatını artırabileceğini söyledi.

Novak, “Petrol ürünlerinin satışında sorunlar varsa, petrol rafinerisi bir dereceye kadar ek hacimlerde petrol ihraç edilerek değiştirilebilir” dedi. Novak ayrıca, AB yasağının Rus petrol rafinerisini hiç etkilememe ihtimalinin hala olduğunu söyledi.

AB’nin Rusya’dan petrol ürünleri ithalatına yönelik yasağı 5 Şubat’tan itibaren yürürlüğe giriyor ve Aralık ayı başından itibaren uygulanan ham ithalat kısıtlamasına ek olarak geliyor.

Novak Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın gelecek yıl en az 490 ila 500 milyon ton petrol üreteceğini söyleyerek önceki iddiaları yineledi. Bu, ton başına 7,33 varile kıyasla günde yaklaşık 9,84 milyon ila 10,04 milyon varile eşittir.

Cuma günü Rossiya-24 TV kanalına verdiği röportajda Novak, Rusya’nın bu yıl 535 milyon ton petrol üretebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu