Haber

Netanyahu: Gazze’de ikinci aşamadayız

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu düzenlediği basın toplantısında, dün gece yoğunlaşan hava saldırılarının ardından operasyonun ikinci aşamasının başladığını söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’nde devam eden kara operasyonunun savaşın ikinci aşaması olduğunu söyledi. Netanyahu, “Bu uzun ve zorlu bir savaş olacak. Kazanacağız” dedi.

Tel Aviv’de bir açıklama yapan Binyamin Netanyahu, Gazze’yi yöneten Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarının ardından başlayan çatışmaları “İsrail’in ikinci kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi. Netanyahu, “Savaşacağız. Teslim olmayacağız. Geri çekilmeyeceğiz” dedi.

‘HER YERDE GÖREVLENDİRİLDİLER’

İsrail’in “çok net hedefleri” olduğunu belirten Netanyahu, İsrail Kara Kuvvetlerinin “Hamas’ı dağıtmak” ve rehineleri geri getirmek için Gazze’ye takviye kuvvet gönderdiğini duyurdu. Netanyahu, “İsrail’in askerleri ve komutanları hâlâ Gazze Şeridi’nde. Her yere konuşlanmış durumdalar.”

‘SAVAŞ SUÇU İDDİA ETMEYİN’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin İstanbul’da düzenlediği “Büyük Filistin Mitingi”nde yaptığı konuşmada, “İsrail, seni savaş suçlusu ilan ediyoruz.” Netanyahu, açıklamasında Erdoğan’a atıfta bulunmadan, “Bizi savaş suçu işlemekle itham etmeyin. Askerlerimizi savaş suçu işlemekle itham edebileceğinizi sanıyorsanız bu ikiyüzlülüktür. Biz dünyanın en ahlaklı ordusuyuz.”

İsrail’de Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırılarda 1400 kişi hayatını kaybetti. Gazze’de Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 7 bin 600’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İsrail’in Gazze’de vurduğu yerler arasında camiler, kiliseler ve hastaneler yer alıyor. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu