Haber

Çin, Kuzey Kore’nin kuruluşunun 75’inci yılını kutlamak için heyet gönderecek

Çin’in, Kuzey Kore’nin kuruluşunun 75. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere ülkeye bir heyet göndereceği bildirildi.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) göre, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi Başbakan Yardımcısı Liu Guocong liderliğindeki bir Çin heyetinin, 75. kuruluş yıldönümünü kutlayan Kuzey Kore’yi ziyaret etmesi planlanıyor. kuruluşunun yıldönümü.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Liu liderliğindeki Çin heyetinin, Kuzey Kore Personel Partisi Merkez Komitesi ve Kuzey Kore hükümetinin davetine katılacağı doğrulandı.

Yonhap haber ajansına göre, Güney Kore Birleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Liu’nun ziyareti, Kuzey Kore ile Çin arasındaki ekonomik bağları iyileştirme girişimi olarak değerlendirildi.

Açıklamada, 2018 yılında Kuzey Kore’nin kuruluşunun 70. yıl dönümü kutlamalarına Çin’i temsilen katılan yetkilinin daha üst sıralarda yer aldığına dikkat çekilerek, Çin’in artan Rusya-Kuzey Kore iş birliğini tam olarak kabul etmediği yorumu yapıldı.

Daha önce Çin’in Kuzey Kore’ye komşu Cilin eyaletinin valisi olarak görev yapan ve mart ayında yeni görevine atanan Liu’nun katılacağı kutlamaların yarın başlaması bekleniyor.

ulubeyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu