Haber

Yunanistan’da Orman Yangınları Devam Ediyor

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Yunan itfaiye teşkilatının yaptığı günlük brifingde, Rodos adasında çıkan yangın nedeniyle 2 bin kişinin tahliye edildiği belirtildi.

Yunan itfaiyesinden yapılan açıklamada, “Rodos’taki yangın çalışmalarımızı engelledi. Yangın, kara ve hava kuvvetlerinin yanı sıra iş makineleri ve hafriyat makinelerinin çabalarına rağmen Laerma yerleşiminin güneyine ulaşarak Lardo’ya doğru ilerledi. Bu kapsamda Asklipio ve Kiotari sakinlerine tahliye emri verildi. Tahliyelerin sorunsuz gerçekleştiği ve deniz yoluyla 2 binden fazla kişinin kurtarıldığı tahmin ediliyor.”

Yeni sıcak hava dalgasının yeni yangın riskini artırdığına vurgu yapan itfaiye, “Yeni sıcak hava dalgası, yangınların çıkması ve yayılması için tehlikeli koşullar yaratıyor. Yaşadığımız harika durumda hepimizin dikkat etmesi gerekiyor.”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Attika’nın Elefsis bölgesinde çıkan yangına müdahale eden itfaiyecileri ziyaret etti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Miçotakis, “Özellikle Elefsis Hava Üssü’nde bu hafta çıkan yangınları söndürmede oldukça zor olan görev hakkında bilgi aldım, gruplar ve mühendislerle konuşma fırsatı buldum. Ülkemize sunduklarınız için teşekkür ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu