Haber

e-Nabız’dan Yeni Özellik: Depremzede Yakınları Fotoğraflarla Sorgulayabiliyor

Kahramanmaraş depreminin ardından binlerce vatandaşımız enkazdan kurtarıldı. 10 ilimizi etkileyen deprem milyonlarca vatandaşımızı etkiledi. Yakınları sallanan bölgede bulunanlar, yakınlarının sağlık durumunu nasıl öğreneceklerini araştırmaya başladı. Vatandaşlar deprem bölgesindeki yakınlarının sağlık durumunu e-Nabız üzerinden öğrenebiliyor. Yeni tanıtılan özellik sayesinde ‘fotoğraf sorgulama’ da artık mümkün. Peki fotoğraflı sorgulama nedir, ne işe yarar?

Detaylar burada…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem 10 ilimizi etkiledi. Onbinlerce vatandaşımız hayatını kaybederken, binlerce vatandaşımız enkaz altından kurtarıldı.

4. derece acil durum ilan ettiğimiz depremin ardından kurtarma çalışmalarına birçok ülkeden arama kurtarma ekipleri katıldı. Birçok vatandaşımız deprem enkazından canlı olarak kurtarılarak tedavi altına alındı.

Deprem bölgesinde yakınları bulunan vatandaşlar, depremzede yakınlarının sağlık durumunu nasıl öğreneceklerini araştırıyordu.

10 ilimizi etkileyen deprem sadece o bölgeyi değil tüm ülkemizi derinden sarstı. Zelzele bölgesinde tanıdıkları da tanıdıklarının sağlık durumunu öğrenmeye çalıştı.

Vatandaşların deprem bölgesindeki yakınlarının sağlık durumunu e-nabız üzerinden sorgulayabilecekleri açıklandı.

e-Nabız’a yeni eklenen ‘doğal afet bilgilendirme’ alanı ile vatandaşlar depremden etkilenen yakınlarının durumunu öğrenebiliyor. Yakınlarının sağlık durumlarını ve hangi hastanede olduklarını görebilirler. Bunun için yakınınızın birinci veya ikinci derece akraba olması gerekir. Yani anne, baba, çocuk ve kardeşler hakkında sorgulama yapılabilmektedir.

Yeni geliştirilen özellik sayesinde artık e-Nabız üzerinden fotoğraflı sorgulama yapmak mümkün.

Bu özellik sayesinde sarsıntı bölgesinde yakını olan kişiler, yakınlarının fotoğraflarını yükleyerek sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Bu sayede kimliği belirsiz kişilerin yüzleri fotoğraflarıyla karşılaştırılabilecektir.

e-Nabız fotoğraf sorgulama nasıl yapılır?

e-Nabız ile yakınınızın sağlık durumunu öğrenmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Öncelikle e-Nabız web sitesi veya taşınabilir uygulama üzerinden sisteme giriş yapınız.

  • Daha sonra ana sayfada yer alan ‘Doğal Afet Bilgileri’ alanına giriş yapınız.

  • Ekrana gelen ‘Doğal Afet Bilgilendirme Metni’ni okuyup onaylayınız. Bu alanda size verilen bilgilerin kesin bilgi olmadığına dair uyarı verilir.

  • Onaylandıktan sonra beyin sarsıntısı ile ilişkili birinci ve ikinci derece yakınlarınızın (anne, baba, kardeş, çocuk, eş) listesi listelenir.

  • Sorgulamak istediğiniz kişiyi bu listeden seçerek devam edebilirsiniz. Bu kişinin sağlık durumu hakkında bilgi varsa detayları görüntülenebilir.

  • Sağlık durumu ile ilgili herhangi bir bilgi yoksa, istenirse yakınınızın en son bulunduğu şehri seçip, yakınınızın güncel bilgilerini belirterek fotoğraflarını yükleyebilirsiniz. En fazla 3 fotoğraf yüklenmelidir.

  • Yüklenen fotoğraflar ile kimliği tespit edilemeyen kişiler yapay zeka teknolojisi kullanılarak karşılaştırılıyor. Eşleştirilen hastanın sağlık bilgileri de depremzede yakınları ile paylaşılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu