Haber

BM: Ukrayna’da 9 Bin 900 Sivil Hayatını Kaybetti

YENİ Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’da savaşın başlangıcından bu yana 9 bin 900 sivilin öldürüldüğünü ve 10 milyon insanın yerinden edildiğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna’daki gelişmeler tartışıldı.

Burada üye ülkelere bilgi veren BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Cenevre Temsilcisi ve Koordinasyon Birimi Direktörü Ramesh Rajasingham, Ukrayna’da insani yardım ihtiyacının büyük olduğuna dikkat çekti.

Rajasingham, Ukrayna’da yaklaşık 18 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğunu, bunun da toplumun yaklaşık yüzde 40’ına karşılık geldiğini kaydetti.

Ülke içinde ve dışında 10 milyon kişinin yerinden edildiğini belirten Rajasingham, son bilgilere göre 9 bin 900 sivilin öldürüldüğü bilgisini paylaştı.

Gerçek rakamların daha yüksek olabileceği uyarısında bulunan Rajasingham, “Savaş devam ettikçe çevre, insani yardım kuruluşları için çok daha tehlikeli hale geldi. Savaşın başlangıcından bu yana 14 insani yardım çalışanı öldürüldü.” söz konusu.

Rajasingham, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre savaşın başlangıcından bu yana sağlık tesislerine 1.300 saldırı gerçekleştiğini belirterek, 111 sağlık çalışanı ve hastanın öldürüldüğünü kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu